detalii...
Regulament de desfăşurare 2017/2018

REGULAMENTUL DE DESFĂŞURARE A COMPETIŢIILOR JUDEŢENE
Ediţia 2016/2017

1. Pentru toate campionatele ediţia 2017 – 2018 se aplică ROAF 2016 editat de FRF cu următoarele adăugiri:
-         Jocurile întrerupte din cauza condiţiilor atmosferice, terenuri impracticabile etc. se vor reprograma de AJF Harghita;
-         Dacă arbitrii din diferite motive nu se prezintă la joc, jocul poate să se desfăşoare numai cu acordul ambelor echipe. În acest caz echipele de comun acord numesc persoanele care să conducă jocul. În caz contrar jocul va fi reprogramat de AJF Harghita;
-         În cazul în care tricourile celor două echipe sunt identice sau asemănătoare, echipa gazdă va fi cea care îşi schimbă echipamentul;
-         Asistenţa medicală va fi asigurată de un medic sau asistent medical cu delegaţie la jocul respectiv;
-         Legitimaţiile jucătorilor trebuie să cuprindă în mod obligatoriu: viza anuală AJF, viza medicală aplicată de medicii nominalizaţi de DSPJ Harghita (se află pe site-ul AJF Harghita), parafa medicului şi data efectuării examenului medical;
-         Tot la asistenţa medicală intră în obligaţiile gazdelor de a asigura 2 maşini, o targă sanitară şi 2 brancardieri. Lipsa tărgii sau a brancardierilor va fi sancţionată prin amendă.
  1. Echipele care au debite neachitate faţă de AJF nu vor fi programate şi pierd jocurile cu 0 – 3. Se consideră neprezentare. Termen limită de achitare: 01.09.2017 ora 14!!!
  2. Fiecare echipă numeşte în mod obligatoriu (conform Legii 4/2008) un responsabil cu ordinea şi securitatea pe stadioane.

LIGA 4.
-         Se joacă tur – retur de două ori
-         Prima clasată va participa la barajul pentru promovarea în Liga a 3-a, iar ultima clasată va retrograda în Liga a 5-a.
-      Jocurile se programează în zilele de sâmbătă sau duminică, după opțiunea echipei gazdă. Se pot programa și în alte zi cu acordul echipei adverse. Cazurile excepționale se rezolvă de către AJF.

LIGA 5. Zona Odorhei
-         Se joacă sistem tur – retur.
-         Primele două clasate promovează în Liga a 4-a, iar ultimele două clasate retrogradează în Liga a 6-a.
LIGA 5. ZONA CIUC
-         Se joacă sistem tur – retur. Primele două clasate promovează în Liga a 4-a
LIGA 6.

LIGA 7.
-         Primele două clasate promovează în Liga a 6-a.

JUNIORI A1. (1999) și B1. (2001)

În campionatul de juniori U19 – judeţean au drept de joc jucătorii juniori sub 19 ani care participă exclusiv în campionatele județene de seniori și juniori. NU au drept de joc jucătorii juniori care participă în ediția 2017 – 2018 a competițiilor: Campionatul Național al Juniorilor ”U19” și ”U17”, Liga Elitelor, Liga I , Liga a II-a, Liga a III-a sau Campionatele Naționale de Futsal și implicit, au viza FRF pe carnetul de legitimare. Dreptul de joc pentru Juniorii U19 de nivel județean este stipulat în ROAF Art.34,alin.3.

- Se joaca sistem tur-retur de două ori

- Dimensiunea terenului: Lungime: 90-120 m, lățime 45-90 m.

JUNIORI D. (2005)

Au drept de joc în ”Campionatul de Juniori U13” ediția 2017 - 2018 jucătorii născuți în anul 2005 și mai tineri și maxim 3 jucătoare (fete) născute în anul 2003 și mai tinere.

- Dimensiunea terenului: Lungime: 70 m, lățime 50 m.

- Careul - 12m de la linia de poartă în interiorul terenului; 30m linia paralelă cu linia de poartă;

- Porțile 5x2 m.

- Durata Jocului 2x30 minuta

- Nr jucători: 8+1

- Mingea folosite: Nr 4

- Prima clasată va participa la faza națională a competiției. Daca aceasta este echipa din Judetul Covasna, va participă a două clasată

Portarul: Mingiile ieșite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingi în joc de către portar în mod regulamentar (cu mâna).

Arbitrul - Fiecare joc este condus de câte doi arbitri (principal, rezerva) care au autoritate deplină în aplicarea legilor jocului. Deciziile arbitrilor cu privire la faptele legate de joc sunt definitive.

Lovitura de începere - Fiecare echipă se găsește în jumătatea proprie de teren. Oponenții echipei care încep jocul trebuie să se afle în terenul propriu la o distanță de cel puțin 5m de minge, până când aceasta este în joc. Un gol poate fi marcat direct după fluierul de începere.

Aruncarea de la margine, cu mâna conform Legilor Jocului, atunci când mingea depășește în întregime linia de margine, pe sol sau în aer.

Offside - Un jucător se află în poziție afară din joc atunci când depășește linia care delimitează jumătatea terenului și este mai aproape de linia porții adverse decât mingea cât și de penultimul adversar.

Lovitura de pedeapsă se execută dintr-un punct aflat la 9 m de la mijlocul porții și la distanță egală de stâlpii porții. Lovitura de colț se execută dintr-un punct marcat printr-un sfert de cerc în fiecare colț al suprafeței de joc.

Lovitura liberă directă si indirecta se execută din locul unde s-a comis infracțiunea. Adversarii trebuie să se afle la o distanță de minimum 5 m față de minge.

JUNIORI E. (2007)

- Se joaca sistem turneu

- Dimensiunea terenului: Lungime: 60 m, lățime 40 m.

- Durata Jocului 2x25 minuta

- Nr jucători: 6+1

Offside - Un jucător se află în poziție afară din joc atunci când depășește linia careului aflată la 10 m de linia porții sau linia întreruptă dintre colțurile careului și benzile laterale ale terenului și este mai aproape de linia porții adverse decât mingea cât și de penultimul adversar.

JUNIORI F. (2008)

Dacă mingea depăşeşte în totalitate linia de margine pe sol sau în aer, aceasta se repune în joc cu piciorul (în momentul repunerii mingea trebuie să fie nemișcată, pe sol, în exteriorul liniei de margine). În urma executării acestor lovituri mingea nu va putea fi transmisă în interiorul suprafeței de pedeapsă adverse. Transmiterea mingii în interiorul suprafeței de pedeapsă adverse se va sancționa cu lovitură liberă indirectă în favoarea echipei adverse ce va fi executată de pe linia semicercului care delimitează suprafața de pedeapsă.

Nu se poate marca gol direct din lovitură de începere a jocului.

Nu se poate marca gol direct din propria jumătate de teren.

- Dimensiunea terenului: Lungime: 40 m, lățime 20 m.

Trofeu Gheorghe Ola (2008)

Înlocuiri de jucători - Pe raportul de arbitraj se trec obligatoriu 10 jucători care vor fi împărțiți în 2 grupe a câte 5 jucători (4 jucători + 1 portar). Fiecare jucător al lotului trebuie să aibă număr egal de minute jucate după cum urmează: Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 1 – minutul 12) a primei reprize, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 13 – minutul 25) a primei reprize. După pauza de 5 minute, Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 26 – minutul 38) din repriza a doua, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 39 – minutul 50) din repriza a doua. Momentul înlocuirii jucătorilor va fi anunțat de către arbitrul conducător de joc la jumătatea fiecărei reprize. În situația în care nu sunt trecuți 10 jucători în raportul de joc, meciul nu se va disputa și va fi câștigat de echipa adversă. În situația în care nu se respectă înlocuirile de jucători obligatorii de la jumătatea reprizelor (așa cum este prevăzut mai sus) echipa în culpă va pierde jocul prin forfait.

Nu se poate șuta sau centra din propria jumătate de teren în careul advers.

- Nr jucători: 4+1

Trofeu Gheorghe Ene (2009)

Înlocuiri de jucători - Pe raportul de arbitraj se trec obligatoriu 10 jucători care vor fi împărțiți în 2 grupe a câte 5 jucători (4 jucători + 1 portar). Fiecare jucător al lotului trebuie să aibă număr egal de minute jucate după cum urmează: Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 1 – minutul 10) a primei reprize, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 11 – minutul 20) a primei reprize. După pauza de 5 minute, Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 21 – minutul 30) din repriza a doua, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 31 – minutul 40) din repriza a doua. Momentul înlocuirii jucătorilor va fi anunțat de către arbitrul conducător de joc la jumătatea fiecărei reprize. În situația în care nu sunt trecuți 10 jucători în raportul de joc meciul nu se va disputa și va fi câștigat de echipa adversă. În situația în care nu se respectă înlocuirile de jucători obligatorii de la jumătatea reprizelor (așa cum este prevăzut mai sus) echipa în culpă va pierde jocul prin forfait.

CUPA ROMÂNIEI
-       Etapa 1 - participă echipele din Liga 5, 6, 7. Se califică 19 echipe din Zona Odorhei, 8 din Zona Ciuc
-     Etapa 2 - participă echipele din Liga 5, 6, 7. Se califică 10 de echipe din Zona Odorhei, 4 din Zona Ciuc
-     Etapa 3 - participă 12 echipe din Liga 5, 6, 7 și 2 echipe se califică fără joc
-     Etapa 4 - optimile de finală, participă 8 echipe calificate din Ligile 5, 6, și 7 și 8 echipe din Liga 4