CUPA ROMANIEI -faza nationala

18 August 2019, la ora 08:27 / Publicat în Comunicate AJF de Adrian-Robert Petre / 626 vizualizări

AFC Metalul Buzau s-a calificat in etapa a-3 - a, din cadrul Cupei Romaniei - faza nationala , dupa ce a eliminat castigatoarea fazei judetene  a competitiei, AS Avantul Zarnesti . Dupa o prima repriza controlata de echipa din Zarnesti care la pauza a intrat cu un avantaj de 2 goluri (4-2)  si un inceput bun de repriza a doua ( 5-2),  elevii lui Gheorghita Radulescu au cedat fizic si la sfarsitul celor 90 minute tabela arata scorul de 5-5 , astfel intrandu-se in prelungiri. Elevii lui Vali Stan au reusit sa inscrie rapid conducand cu 6-5 si controland autoritar  jocul. Numai ca in minutul 108 dupa ce arbitrul jocului a dictat o lovitura de pedeapsa echipei AFC Metalul , antrenorul gazdelor , care ulterior  fusese eliminat pentru proteste si injurii a dispus retragerea echipei din teren si jocul terminandu-se inainte de termenul regulamentar. In faza a treia a competitiei AFC Metalul va intalni  in data de 28 august cel mai probabil o echipa  provenita din Liga a- 2-a .