Sistemul si regulamentul

02 Februarie 2017, la ora 19:49 / Publicat în Comunicate AJF de Attila Szabó / 327 vizualizări

Sistemul competițional - Campionat județean de futsal 2017

Zona Gheorgheni – 5 echipe

-           tur-retur, fiecare cu fiecare de două ori

Turneu la Tulgheș, 04.02.2017

Turneu la Remetea, 19.02.2017

Ocupanta primele două locuri se vor califica la Final Six (organizat la o dată ce va fi anunțat mai târziu).

Program:

Zona Odorhei – 5 echipe

-          tur, fiecare cu fiecare

Turneu la Cristuru Secuiesc, 18.02.2017

Program:

Zona Ciuc – 6 echipe (AS Szefita Sânsimion a anunțat în data de 01.02.2017 că nu poate să participe)

-          două grupe de câte trei echipe, fiecare cu fiecare, locul trei din grupa A și locul trei din grupa B va juca pentru locul 5-6, locul unu din grupa A va juca cu locul doi din grupa B, locul unu din grupa B va juca cu locul doi din grupa A

Primele două locuri se vor califica la Final Six (organizat la o dată ce va fi anunțat mai târziu).

Program:

Regulament de futsal:

Legea Jocului de FUTSAL este postat pe site-ul FRR.RO, in continuare sunt extrase cele mai importante articole:

1. Dintr-o lovitura de incepere nu se poate inscrie direct un gol.

2. Echipele au dreptul la un time-out de un minut in fiecare repriza, cand jocul este oprit si echipa respective se afla in posesia mingii.

3. Daca pe terenul de joc se afla cinci jucatori contra patru (dupa o eliminare) si echipa cu numar mai mare de jucatori inscrie un gol, echipa cu patru jucatori poate sa-si completeze efectivul cu al cincilea jucator.

4. Greselile savarsite de o echipa sunt acumulate in timpul unei reprize. La al saselea greseala se executa lovitura de la 10 metri, in continuare se executa aceasta lovitura la fiecare greseala pana la finalul reprizei.

5. La orice lovitura libera sau repunere de la margine cu piciorul, jucatorul echipei adverse trebuie sa fie la o distanta de cel putin  5 m.

6. Executarea loviturii libera/lovitura de la poarta/lovitura de la margine se efectueaza in decurs de 4 sec. din momentul in care este pregatit sa o faca.

7. Degajarea de la poarta este efectuata de portarul echipei cu mana, in decurs de patru sec.

8. Dintr-o degajare de la poarta nu se poate inscrie un gol direct.

9. Un portar nu poate atinge mingea in propria jumatate de teren in urmatoarele situatii:

- daca el este in posesia mingi in propria jumatate de teren mai mult de 4 sec. indiferent  daca o face cu mana sau cu piciorul.

-   daca dupa ce a jucat mingea, el o atinge din nou in propria jumatate de teren dupa ce a fost jucata in mod intentionat de un coechipier, fara ca un adversar sa o joace sau sa o atinga.

10. Repunerea de la margine se efectueaza cu mingea oprita de pe linia de margine a terenului, sau la maximum 25 cm. in afara liniei.

11. Un meci nu poate continua daca oricare dintre echipe are mai putin de trei jucatori.