AS Ploiești s-a impus la "Cupa de Iarnă"

09 Februarie 2013, la ora 00:00 / Publicat în Comunicate AJF de Cristian Damian / 160 vizualizări

În organizarea Asociației Județene de Fotbal Prahova și a clubului de Liga B Prahova AS Tufeni, astăzi, în sala de sport din orașul Băicoi, s-a desfășurat prima ediție a Cupei Iarnă, turneu care să se dorește să devină unul tradițional. După câteva ore cu meciuri extrem de disputate și de un nivel tehnico-tactic ridicat, s-a stabilit prima câștigătoare a trofeului, și anume echipa de Liga A Prahova AS Ploiești, formație care l-a avut în garnitura de bază pe fostul internațional Daniel Chiriță. În ultimul act, trupa antrenată de Iulian Savu și Cristian Miron s-a impus la limită în fața organizatorilor de la AS Tufeni Băicoi, cu scorul de 3-1. De altfel, ploieștenii au întors rezultatul în ultimele cinci minute, atunci când au marcat de trei ori, prin Marius Roșu (25:00), Cristian Bălan (29:30) și autogolul lui Silviu Ariciu (29:58). Anterior, gazdele au deschis scorul prin Adrian Brebenel, în minutul 8:15 al jocului, cu un șut în dreapta portarului.

Rezultatele statistice ale turneului:

Grupa A
AS Tufeni Băicoi - Real Rio Cocoșești     3-1
AS Tufeni Băicoi - Precizia Breaza           3-0* oaspeții au părăsit terenul la scorul de 2-1

Locurile V-VI:

Real Rio Cocoșești - Unirea Cocorăștii Colț     1-0 (0-0)

Finala mică:

CIS Construct Tăriceni - Precizia Breaza           0-2 (0-0)

Finala:

AS Tufeni Băicoi - AS Ploiești             1-3 (1-0)

Sala Sporturilor Băicoi. Spectatori: circa 100. Au marcat: Brebenel (8:15)/Marius Roșu (25:00), Cristian Bălan (29:30), Silviu Ariciu (autogol, 29.58)

AS Tufeni: Tiberiu Ionescu - Adrian Calaver, Șerban Gheorghe, Adrian Brebenel, Valentin Păun, Ioan Șișu, Silviu Ariciu, Cătălin Nițu, Mihai Fomenco, Cătălin Comnoiu, Marcian Stan, Alexandru Irimescu. Antrenori: Șerban Gheorghe și Gheorghe "Geani" Chiotoroiu.

AS Ploiești: Răzvan Popescu - Costin Ene, Aurel Stan, Cristian Bălan, Ionuț Grigore, Iulian Savu, Mihai Adrian, Nicolae Iacob, Daniel Chiriță, Cristian Roșu. Antrenori: Iulian Savu și Cristian Miron.