Cupa AJF SM 2020 - program!

13 Decembrie 2019, la ora 11:41 / Publicat în Comunicate AJF de Bogdan Tincu / 1011 vizualizări

2.AS Căpleni

3.Codreana Bârsău (Şcoala Gimnazială-ONSS)

4.Victoria Tiream

În cazul retragerii uneia din echipele de mai sus, aceasta poate să fie înlocuită cu una dintre echipele din cadrul juniori A1, seriile A, B, C.

6. 2-3

Tragerea la sorţi după terminarea ultimului joc din ultima grupă, sâmbătă, 04.01.2020.

Duminică (05.01.2020), de la ora 09:00, urmează jocurile eliminatorii, conform tragerii la sorţi efectuată după încheierea meciurilor din grupe.

09:00 – 13:00 – optimi de finala (tragere la sorti)

13:00 – 15:00 – sferturi de finala (tragere la sorti)

15:00 – 16:00    semifinale

16:00 - 16:20 locul 3-4 (2 X 10 minute)

- Meci demonstrativ fete U14: ACS Daliana Carei - AS Codreana Bârsău de Sus (2 X 10 minute)

17:00 -  FINALA COMPETITIEI

Regulamentul competiției:

1. La competiţie au drept de participare jucători născuţi în anul 2001 şi/ sau mai tineri;

1.1 Fiecare echipă poate să folosească un jucător junior născut în 2001 şi/sau mai tineri de la echipe afiliate la AJF Satu Mare.

1.2 O echipă afiliată la AJF se poate înscrie cu mai multe echipe (Echipa I, Echipa II, ş.a.m.d.), în acest caz se întocmeşte un tabel cu fiecare echipă, aceasta fiind obligată să depună Comisiei organizatoare, înainte de începerea turneului (jucătorii fiind folosiţi numai la echipa în care se regăsesc în tabelul depus înainte de competiţie)

2. Durata jocului va fi de 2 reprize a câte 12 minute + 1 minut pauză;

3. Meciurile se vor juca în sistem 5+1, pe raportul de arbitru fiecare echipă poate trece maxim 12-15 jucători la fiecare joc;

4. Repunerea mingii în joc, de la poartă, se va face de către portar cu mâna;

5. Repunerea mingii în joc, de la margine, se va face cu piciorul din afara liniei de margine şi nu se poate inscrie gol direct;

6. Deposedarea prin alunecare este interzisă;

7. Portarul nu are voie sa prindă cu mâna o minge primită de la un coechipier in mod voit;

8. La lovituri libere, lovituri de colţ, lovituri de la margine, zidul trebuie să stea la o distanţă de 5 metri;

9. Lovitura de pedeapsă va fi executată de la 7 metri;

10.  La repunerea mingii în joc de către portar cu mâna, se poate înscrie gol direct în poarta adversă;

11. Nu este permisă înscrierea unui gol direct din lovitura de incepere, nici in poarta propriei, nici in poarta adversa. Lovitura de incepere, in acest caz, se va repeta.

12.  Echipele trebuie să prezinte la fiecare joc carnetele de legitimare ale jucătorilor înscrişi în raportul de arbitraj. Carnetele de legitimare trebuie să aibă viza anuală AJF 2018 şi viza medicală de la medicul sportiv;

13.  Numărul minim de jucători pentru desfăşurarea unui joc este 4, dintre care 1 portar. Dacă sunt eliminaţi trei sau mai mulţi jucători de la o echipă, jocul se intrerupe urmând a fi omologat cu scorul de 3-0;

14.  Fiecare echipă este obligată să se prezinte la competiţie cu două echipamente de culori diferite. În cazul în care ambele echipe au echipament de aceeasi culoare  (sau asemanatoare), se va trage la sorti echipa care este obligată să schimbe echipamentul;

15.  Contestaţiile se depun înainte, la pauză sau imediat după terminarea jocului şi vor fi soluţionate în cel mai scurt timp posibil de către Comisia de Organizare AJF Satu Mare;

16.  Jucătorii nu au voie să evolueze cu ghete cu crampoane;

17.  Pe parcursul jocului schimbările sunt nelimitate şi se vor face la linia mediana a terenului;

18.  Dacă un jucător primeşte 2 cartonaşe galbene pe parcursul unui joc, acesta va fi eliminat,  nemaiavând drept de joc în jocul respectiv, acesta urmând a fi inlocuit după două minute cu un alt coechipier;

19. Dacă un jucător primeşte direct cartonaş roşu echipa din care face parte va juca 5 minute în inferioritate, după care acesta poate fi înlocuit cu un jucător înscris în raportul de joc.

20. Comisia de Organizare AJF Satu Mare va decide în orice alte situaţii care nu se regăsesc mai sus, conform Regulamentelor in vigoare.

Criteriile de departajare în faza grupelor sunt:

1. Numărul mai mare de puncte;

2. Rezultatul din meciul direct;

3. Golaverajul;

4. Numărul mai mare de goluri marcate în cazul în care la golaveraj cele două echipe sunt egale;

5. Dacă egalitatea persistă după criteriile de mai sus echipele aflate la egalitate vor executa lovituri de departajare de la 7 metri (3 lovituri şi apoi câte o lovitură, eliminatoriu);

Criteriile de calificare din faza grupelor sunt:

Se califică în faza optimilor de finala echipele clasate pe locurile 1 si  2 din cele 8 grupe.

La tragerea la sorţi pentru optimi de finală, într-o urnă vor fi plasate echipele clasate pe locul 1 din grupe (8 echipe) iar în cealaltă urnă vor fi echipele clasate pe locul 2 din grupe (8 echipe).

La tragerea la sorţi pentru sferturi de finală şi semifinale va fi o singură urnă pentru echipele câştigătoare.

* Comisia organizatoare îşi rezervă dreptul de a modifica componenţa seriilor şi orele de disputare în caz de forţă majoră până în data de 23.12.2019.
** Echipele participante sunt rugate a consulta site-ul AJF, zilnic, pentru eventualele modificări.