REGULAMENT JUNIORI C

17 August 2018, la ora 05:56 / Publicat în Comunicate AJF de Cristi Ariton / 437 vizualizări

UTIL PENTRU ARBITRI, ȘI NU NUMAI!

REGULAMENT JUNIORI C – UNDER 15, 2018 – 2019

Au drept de joc în competiția JUNIORI C - U15 ediția 2018 – 2019 jucătorii născuți în anul 2004 și mai tineri.

Identificarea jucătorilor juniori în competițiile rezervate acestora se face pe baza carnetului de legitimare și a cărții de identitate sau pașaportului conform ROAF. În cazul

jucătorilor care nu au împlinit vârsta de 14 ani, identificarea se va face în baza certificatului de naștere în original (ori o copie legalizată a acestuia la un notar

public!).

NOTĂ – Jucătorii care nu au împlinit vârsta de 14 ani, pot prezenta pașaportul în original și nuva trebui să prezinte certificatul de naștere.

Un joc se dispută între două echipe compuse fiecare din cel mult 11 jucători, dintre care unul este portar.

Durata unui joc este de 70 de minute (fără prelungiri), împărțit în două reprize egale a câte 35 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute.

La începutul fiecărui joc, arbitrul va verifica identitatea jucătorilor celor două echipe, înscriși în raportul de joc și va menționa acest fapt în raportul de arbitraj; dacă una din

echipe nu se conformează, se aplică regula celor 3 (trei) minute, de la ora oficială de începere a jocului; dacă nici în acest caz echipa respectivă nu se conformează, jocul nu

se dispută.

Pe toată durata jocului se pot efectua cel mult 7 înlocuiri de jucători (de fiecare echipă), cu mențiunea că, în partea a doua a jocului (repriza a doua), fiecare echipă poate

efectua înlocuirile de jucători în maxim trei opriri ale jocului.

Un joc nu mai poate continua dacă o echipă are 4 jucători eliminați.

Terenul de joc trebuie să fie o suprafață de joc în totalitate naturală/artificială, omologat   FRF/LPF conform ROAF.

Aparătorile pentru tibie sunt obligatorii.

Pe raportul de arbitraj se pot trece 18 jucători, 11 titulari și maxim 7 jucători de rezervă,

Eliminarea temporară este introdusă în cadrul acestei competiții pentru a încuraja comportamentul sportiv al jucătorilor și antrenorilor.

Eliminarea temporară ține locul unui cartonaș galben, iar arbitrul poate elimina temporar un jucător pentru 7 minute dacă jucătorul comite una dintre

următoarele abateri:

Simuleaza (în orice loc de pe terenul de joc)

Protesteaza prin vorbe sau gesturi la deciziile arbitrilor

Scoate tricoul după marcarea unui gol.

De asemenea, în situația în care un membru al staff-ului unei echipe, de pe banca de rezerve, protestează prin vorbe sau gesturi la deciziile arbitrilor, echipa în

cauză poate fi sancționată cu eliminarea unui jucător din teren pe o perioda de 7 minute (jucătorul care va părăsi terenul de joc va fi ales și comunicat arbitrului

de către antrenor).

PROCEDURA ELIMINĂRII TEMPORARE:

Un jucător, care comite o abatere sancționabilă cu eliminare temporară (vezi paragraful anterior),

va fi  eliminat temporar pentru o perioada de 7 minute arbitrul ridicând ambele mâini în fața jucătorului.

NU VA FI ARĂTAT NICIUN CARTONAȘ!

Crainicul stadionului (dacă există) va anunța că jucătorul în cauză va fi eliminat temporar.

Cel de-al patrulea oficial va îndeplini funcția de cronometror (în situația în care nu este al patrulea oficial aceasta funcție va fi preluată, fie de arbitru, fie de asistentul din fața

băncilor de rezerve).

Cronometrarea timpului de 7 minute începe după ce jucătorul în cauză părăsește terenul de joc și jocul este reluat. Din acel moment, jucătorul eliminat temporar poate

reveni pe banca de rezerve sau poate merge în zona rezervată încălzirii jucătorilor. Acesta trebuie să poarte o vestă de culoare diferită față de echipamentul jucătorilor din

teren și a vestelor purtate de jucătorii de rezervă.

În cazul în care jucătorul în cauză este portar, acesta trebuie să fie înlocuit și se va respecta procedura ca și în cazul unui jucător.

În timpul celor 7 minute, jucătorul eliminat temporar nu poate fi înlocuit (cu excepția portarului)

Un jucător care primește 2 eliminări temporare în decursul aceluiași joc, nu va mai putea să participe la jocul respectiv, însă va putea fi inlocuit de un jucător de

rezervă, doar după expirarea celor 7 minute.

Un jucător care are un cartonaș galben și primește o eliminare temporară

NU VA FI ELIMINAT.

Un jucător care a primit o eliminare temporară și apoi primește un cartonaș galben,

NU VA FI ELIMINAT!

La toate jocurile asistența medicală la teren va fi asigurată de către organizatori; mijloacele de transport trebuie să stea la dispoziție, în imediata apropiere, pe toată durata jocurilor iar numerele de înmatriculare ale acestora vor fi înscrise în raportul de arbitraj. La toate jocurile, este obligatorie prezența unui cadru medical delegat care va prezenta o delegație eliberată de către organul sanitar competent, legitimația de serviciu, precum și un act de identitate; în cazul nerespectării acestora, se acordă 15 minute echipei gazdă pentru remedierea situației, de la ora oficială de disputare a jocului; în caz contrar jocul nu se dispută! Dacă se constată lipsa asistenței medicale în timpul jocului, arbitrul, după ce oprește jocul, aplică regula celor 3 minute; dacă situația nu este remediată, jocul va fi oprit definitiv.