Asociatia Judeteana de Fotbal Constanta efectuează înscrieri în vederea organizării examenului pentru obţinerea calităţii de delegat de joc ( observator de joc )
În vederea alcătuirii corpului de delegați de joc ai AJF pentru sezoanele 2025/2026 și 2026/2027, în data de 16.07.2025, va începe perioada de înscriere pentru cei care doresc să susțină examenul care să le permită să îndeplinească rolul de delegat de joc.
Perioada de înscriere se încheie în data de 05.08.2025.
De asemenea, persoanele care au deținut calitatea de delegat de joc în sezoanele anterioare au obligația de a se înscrie și de a susține acest examen, dacă doresc să dețină calitatea de delegat de joc și în sezoanele următoare.
Înscrierea pentru susținerea examentului se face pe baza dosarului care trebuie să conțină următoarele documente:
- CV din care să rezulte experiența în activitatea fotbalistică în conformitate cu prevederile
art. 64, pct. 2 din Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice, aşa cum a fost aprobat în şedinţa Comitetului Executiv al Federației Române de Fotbal din 27 mai 2025: „foşti jucători divizionari, foști antrenori , foști conducători , persoane care au avut sau au alte funcţii în cadrul FRF, LPF, AJF, sau membri în comisiile de arbitri la nivel federal ori judeţean.
Notă: termenul “divizionari” se referă la persoanele care au activat în cel puțin unul dintre primele trei eşaloane ale fotbalului românesc”
De asemenea, candidații au obligația să indice în CV un număr de telefon mobil și o adresă de corespondență prin email.
- Cazier judiciar valabil, emis cu nu mai mult de 15 zile anterior depunerii acestui
document la dosar.
- Adeverință medicală de clinic sănătos.
- O copie act de identitate.
Examenul se va desfășura la data de 07.08.2025, cu începere de la ora 18:00 la Facultatea de Educatie Fizica și Sport Constanta si va consta într-un test grilă care va conține un număr de 30 de întrebări, fiecare cu trei variante de răspuns, dintre care una corectă.
Cele 30 de întrebări sunt împărțite în trei secțiuni, după cum urmează: 10 întrebări din Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice, 10 întrebări din Regulamentul Disciplinar și 10 întrebări din Legea nr. 4/2008 privind prevenirea şi combaterea violenţei cu ocazia competiţiilor şi a jocurilor sportive cu modificările şi completările ulterioare, forma în vigoare la data de 15.06.2025.