Hotararea Comitetului de Urgență
NR.4/08.08.2016
Comitetul de Urgenta al A.J.F Mures format din Bucur Mircea presedinte , Orosfoian Ioan si More Tibor vicepresedinti in sedinta convocata de presedintele Asociatiei Judetene de Fotbal Mures, Bucur Mircea, in baza art.35 al.3 , coroborat cu al.4 și al. 5 din același art. 35 din Statutul A.J.F Mures, avand in vedere doleanțele reprezentantilor Ligii a IV-a de fotbal , dar ținând cont și de caracterul neoficial al sedinței (întrucat echipele nu erau inscrise în actuala editie de campionat) si in urma consultarii membrilor Comitetului Executiv
Hotărăște
1. Formarea a doua serii de Liga a IV –a incepand cu sezonul 2016-2017
v Liga a IV-a ”Elite” cu 12 echipe
v Liga a IV- a ”Palmares” cu 12 echipe
2. Condiții de participare
v Echipele care vor participa in Liga a IV –a ”Elite” vor avea obligativitatea folosirii in teren pe tot parcursul jocului a 3 jucatori under 21 si a inscrierii unei echipe de juniori la una din categoriile de varsta Jun. A,B,C,D,E
v Echipele participante in Liga a IV-a ”Palmares” vor putea evolua fara a li se impune vreo restrictie in privinta varstei jucatorilor folositi , iar participarea in campionatele de juniori este benevola.
3. . Modalitatea de inscriere in cele doua serii
v Liga a IV-a ”Elite ” se va completa in ordinea clasamentului final al Ligii a IV-a din sezonul 2015-2016 , iar daca numarul echipelor inscrise nu va fi suficient, vor putea sa se inscrie echipele care au depus cereri pentru liga a IV-a , respectiv Tarnaveni, Juvenes, Muresul, Goreni… care au conditii pentru liga a IV-a (stadion omologat pentru Liga a IV-a)
v Liga a IV-a ”Palmares” se va completa in ordinea clasamentului final al Ligii a IV-a din sezonul 2015-2016 , se va completa pana la 12 echipe cu echipele care au depus cerere pentru liga liga a IV-a , respectiv Tarnaveni, Juvenes, Muresul,Goreni... si echipe din din Liga a V-a care doresc sa se inscrie si care au conditii pentru liga a IV-a (stadion omologat pentru Liga a IV-a)
În cazul în care toate echipele cu drept de participare în ediția 2016-2017 a Ligii a IV-a iși vor manifesta dorința de a se înscrie în Liga a IV –a ”Elite” , seria ”Palmares” nu se va mai organiza .
4. Principii de promovabilitate si retrogradare
v Echipa clasata pe primul loc la terminarea campionatului in Liga a IV-a ”Elite va participa la jocul de baraj pentru Liga a III-a( sau va promova)
v Vor retrograda din Liga ”Elite” echipele clasate pe locurile 11 si 12
v Echipele clasate pe locurile 1 și 2 la terminarea campionatului in Liga a IV-a ”Palmares” vor promova în Liga a IV-a ” Elite”, iar daca acestea nu vor dori sa promoveze , echipele retrogradate din Liga ”Elite” vor putea ramane in aceeasi Liga ”Elite” ( cand nici acest lucru nu este posibil vor promova in Liga ”Elite” echipele clasate pe locurile 3,4..... in Liga ”Palmares”
v Echipele clasate la terminarea campionatului in Liga a IV-a ”Palmares” pe locurile 11 și 12 vor retrogradein Liga a V-a
Totodata se readuce aminte tuturor echipelor ca data limita de înscriere în campionatele organizate de AJF Mureș este data de 15 August 2016 ora 16:00.
Prezenta hotărâre va fi publicata pe site-ul AJF Mureș, www.ajf.ro conform art.35 al.6 și va fi adusă la cunoștința Comitetului Executiv conform art 35 al.5 din Statutul AJF Mureș.
Semnează :
1. Bucur Mircea
2. Orosfoian Ioan - consultare telefonică
3. More Tibor - consultare telefonică
Notă telefonică
Încheiata in baza art.35 al. 4 , între Bucur Mircea președinte AJF Mureș si vicepreședintii AJF Mureș, Orosfoian Ioan și More Tibor , membrii ai Comitetului de Urgența ai AJF Mureș.
Obiect:
v Stabilirea modului de desfașurare a Ligii a IV-a de Fotbal în Ediția 2016-2017 și a condițiilor de participare în competiție.
Am luat la cunoștință :
1. Orosfoian Ioan
2. More Tibor