Bogdan Sorescu va conduce finala Campionatului European de Futsal

12 Februarie 2016, la ora 16:54 / Publicat în Comunicate AJF de Raul Ghiciulescu / 184 vizualizări

Sâmbătă, 13 februarie, de la ora 22:00, la Belgrad, este programată finala Campionatului European de futsal, Rusia - Spania.

Pentru a ajunge în ultimul act, ibericii au trecut cu 5-3 de Kazahstan, în timp ce rușii au învins țara gazdă, Serbia, cu 3-2 în prelungiri.

Finala EURO 2016 la futsal va arbitrată de italianul Alessandro Malfer și de românul Bogdan Sorescu. Este pentru prima dată când un arbitru din țara noastră bifează prezența în ultimul act al turneului final.

La actuala ediție a Campionatului European, Bogdan Sorescu a mai condus un sfert de finală, Serbia - Ucraina 2-1, și meciul de debut al grupei B, Spania - Ungaria 5-2.

Bogdan Sorescu se afla la cel de al 4-lea turneu final al Campionatului European de Futsal si printre cele mai importante jocuri arbitrate in competitiile europene se numara si finala Cupei Campionilor Europeni din 2012 dintre Barcelona si Dinamo Moscova, joc incheiat cu victoria catalanilor cu scorul de 3-1.