REGULAMENTE AMFB 2018-2019

16 August 2018, la ora 18:02 / Publicat în Comunicate AJF de Robert Constantin / 3256 vizualizări

Regulamente pentru editia 2018-2019 (pe categorii)

Campionatul Liga a 4-a (seniori)

Editia 2018-2019 se va disputa in sistem campionat, intr-o serie cu 16 echipe, 30 etape, urmand ca, la final, primele patru clasate sa participe la un turneu play off, care va desemna castigatoarea. Cele patru echipe calificate in play off vor avea urmatorul punctaj:

• prima clasata, dupa cele 30 etape, va avea 3 puncte;
  • a doua clasata, dupa cele 30 etape, va avea 2 puncte;
  • a treia clasata, dupa cele 30 etape, va avea 1 punct;
  • a patra clasata, dupa cele 30 etape, va avea 0 puncte.

In cadrul play off-ului, se vor disputa jocuri in sistem fiecare cu fiecare.

Toate echipele participante in campionatul Ligii a 4-a sunt obligate ca, pana la 23.08.2018, sa achite fondul de garantie pentru editia 2018-2019, in cuantum de 2000 lei, contravaloarea a doua baremuri de arbitraj si observare, in cuantum de 500 lei / joc, precum  si penalitatile financiare neachitate din editiile anterioare.

Terenurile pe care se pot desfasura jocuri trebuie sa aiba o capacitate de minim 100 locuri.

Din campionatul Ligii a 4-a vor retrograda ultimele doua echipe, clasate pe locurile 16 si 15, urmand a evolua, din editia 2019-2020, in campionatul Ligii a 5-a.

Echipele clasate pe locurile 14 si 13 vor disputa jocuri de baraj, tur-retur, cu echipele clasate pe locurile 3 si 4 in campionatul Ligii a 5-a. Castigatoarele acestor jocuri de baraj vor juca in editia 2019-2020 a Ligii a 4-a.

Este permisa folosirea a doi jucatori extracomunitari.

Echipele participante in Liga a 4-a sunt obligate sa aiba o echipa de Juniori U19, U17, U15 sau echipa a doua de seniori, participanta in Liga a 5-a, pe toata durata campionatului.

Sunt permise patru inlocuiri de jucatori.

In cazul in care arbitrul decide ca cele doua echipe au echipament asemanator, cea care va trebui sa il schimbe este echipa gazda.

Jocurile se vor disputa in zilele de vineri si sambata, la ora etapei. In mod exceptional, daca sunt mai multe echipe care joaca meciurile de acasa pe acelasi teren, pot fi programate si la alta ora.

Daca o echipa va fi exclusa din campionat sau se va retrage, va fi sanctionata cu 1500 lei.

Campionatul Liga a 5-a (seniori)

Regulamentul va fi finalizat dupa incheierea termenului de inscriere pentru echipele care doresc participarea.

Cupa Romaniei (faza municipala)

Echipele participante pot efectua cinci inlocuiri de jucatori pana in faza optimilor de finala, inclusiv. Incepand cu faza sferturilor de finala se pot efectua maxim patru inlocuiri de jucatori, indiferent de nivelul echipei care participa in competitie.

Echipele participante pot folosi maxim trei jucatori extracomunitari, in acelasi timp, pana in faza optimilor de finala, inclusiv. Incepand cu faza sferturilor de finala echipele pot folosi maxim doi jucatori extracomunitari, in acelasi timp, indiferent de nivelul echipei care participa in competitie.

Baremul de arbitraj va fi achitat de fiecare echipa care participa la joc, astfel:

• pana in faza optimilor de finala, inclusiv, in cuantum de 125 lei;
  • incepand cu faza sferturilor de finala, in cuantum de 250 lei.

Terenul de joc si asistenta medicala vor fi asigurate de clubul gazda.

Sanctiunile disciplinare vor fi contabilizate astfel:

• avertismentele (cartonasele galbene) vor avea evidenta separata fata de jocurile din campionat, urmand ca fiecare jucator care va acumula patru avertismente sa nu poata juca in meciul urmator;
  • eliminarile (cartonasele rosii) vor avea evidenta separata fata de jocurile din campionat, urmand ca fiecare jucator eliminat sa isi efectueze sanctiunea numai in jocurile din aceasta competitie.

Campionatul categoriei U19  (jucători născuți după 1 ianuarie 2000)

Echipele care doresc să participe în campionatul U19 sunt obligate să solicite în scris înscrierea în competiție pana pe 17 august 2018.

Numele echipei /echipelor calificate pentru fazele nationale vor fi transmise către FRF până la data de 3 iunie 2019.

Cluburile răspund de ordinea și securitatea participanților la competițiile organizate in calitate de echipa gazda.

Operațiunile privind transferurile jucătorilor eligibili se pot efectua în perioadele anuale aprobate.

Durata unui joc: este de 90 de minute, împărțit în două reprize a câte 45 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute.

Inlocuirile de jucatori: pe parcursul jocului se pot efectua 7 înlocuiri de jucători de fiecare echipă.

Identificarea jucătorilor: se face pe baza carnetului de legitimare și a cărții de identitate sau a pașaportului. Aceste documente pot fi  în original sau copie.

Campionatul categoriei U17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2002)

Durata unui joc: 80 de minute, împărțit în două reprize a câte 40 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute.

Identificarea jucătorilor: se face pe baza carnetului de legitimare și a cărții de identitate sau a pașaportului. Aceste documente pot fi  în original sau copie.

Campionatul categoriei U15 (jucători născuți după 1 ianuarie 2004)

Echipele care doresc să participe în campionatul U15 sunt obligate să solicite înscrierea în competiție pana pe 10 august 2018.

Numele echipei /echipelor calificate pentru fazele nationale vor fi transmise către FRF până la data de 15 octombrie 2018.

Cluburile care vor participa cu doua echipe trebuie sa prezinte arbitrului, inainte de inceperea jocului, tabelul cu jucatorii care au drept de joc numai la prima echipa.

Pe parcursul jocului se pot efectua 7 înlocuiri de jucători de fiecare echipă.

Campionatul categoriei U13 (jucători născuți după 1 ianuarie 2006)

Echipele care doresc să participe în campionatul U15 sunt obligate să solicite înscrierea în competiție pana pe 17 august 2018 pentru seriile care se disputa prin acumulare de puncte si pana pe 24 august 2018 pentru restul seriilor.

Numele echipei /echipelor calificate pentru fazele nationale vor fi transmise către FRF până la data de 27 mai 2019.

Dimensiunile terenului de joc: lungime – 70 m; lățime 45-50 m

Suprafata de pedeapsa: 12 m de la linia de poartă în interiorul terenului; 30 m linia paralelă cu linia de poartă

Dimensiunea porților: distanța între stâlpi 5 m; înălțimea porților 2 m

Mingea: numărul 4

Suprafața terenului de joc: terenul de joc trebuie să fie o suprafață de joc în totalitate artificială, omologat de AMFB

Aparătorile pentru tibie: obligatorii

Înlocuiri de jucători: pe raportul de arbitraj se pot trece 16 jucători, 9 jucatori titulari și 7 jucători de rezervă. Acestea se pot efectua când mingea este în afara jocului. Un jucător care a fost schimbat poate reintra în teren înlocuind alt jucător. Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat.

Eliminarea de pe terenul de joc: un jucator eliminat de pe terenul de joc nu poate reintra pe terenul de joc. Echipa al carui jucator a fost eliminat de pe terenul de joc va juca in inferioritate pentru 5 minute, urmand a-si completa efectivul cu un alt jucator dupa expirarea celor 5 minute, cu excepția situației în care echipa în inferioritate primește gol, moment în care isi poate completa numarul de jucatori. Arbitrul este obligat sa retina carnetul jucatorului eliminat si sa il depuna, impreuna cu raportul sau, la AMFB. De asemenea, daca un oficial al unui club este eliminat, arbitrul este obligat sa mentioneze acest aspect in raportul sau.

Dispozitii care se aplica portarului: Mingile ieșite în afara terenului de joc în lovitura de la poarta sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, atât cu mâna cât și cu piciorul cu condiția ca mingea să nu depăsească jumătatea terenului urmare a acestei repuneri. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingii în joc, in mod regulamentar, de către portar.

Arbitrul: fiecare joc este condus de câte doi arbitri care au autoritate deplină în aplicarea legilor jocului. Deciziile arbitrilor cu privire la faptele legate de joc sunt definitive.

Lovitura de începere: Fiecare echipă se găsește în jumătatea proprie de teren. Oponenții echipei care încep jocul trebuie să se afle în terenul propriu la o distanță de cel puțin 5m de minge, până când aceasta este în joc. Un gol poate fi marcat direct in poarta adversa din lovitura de incepere.

Aruncarea de la margine: cu mâna conform Legilor Jocului, atunci când mingea depășește în întregime linia de margine, pe sol sau în aer.

Offside: un jucător se află în poziție afară din joc atunci când depășește linia care delimitează jumătatea terenului și este mai aproape de linia porții adverse decât mingea cât și de penultimul adversar.

Lovitura de pedeapsă: se execută dintr-un punct aflat la 9 m de la mijlocul porții și la distanță egală de stâlpii porții.

Lovitura libera (directa si indirecta): se execută din locul unde s-a comis abaterea. Adversarii trebuie să se afle la o distanță de minimum 5 m față de minge.

Observatorul / Delegatul de joc: fiecare joc este supervizat de catre un observator sau delegat de joc trimis de catre AMFB.

Campionatul categoriei U11 (jucători născuți după 1 ianuarie 2008)

Dimensiunile terenului de joc: lungime 50-60m; lățime 30-40m

Suprafata de pedeapsa: 10m de la linia de poartă în interiorul terenului; 18-20m linia paralelă cu linia de poartă

Durata jocului: doua reprize a cate 30 minute cu o pauza de maxim 10 minute pentru seriile I si doua reprize a cate 25 minute cu o pauza de minim 10 minute pentru restul seriilor.

Înlocuiri de jucători: pe raportul de arbitraj se trec obligatoriu 14 jucători care vor fi împărțiți în 2 grupe a câte 7 jucători (6 jucători + 1 portar). Echipele pot trece pe raportul de arbitraj 16 jucători, cei 2 jucători care rezultă din diferența față de numărul minim obligatoriu din raport, vor fi împărțiți câte unul la fiecare grup de jucători și vor putea fi folosiți doar la acel grup în orice moment în care grupul respectiv este în joc. Fiecare jucător al lotului trebuie să aibă număr egal de minute jucate după cum urmează: Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 1 – minutul 15) a primei reprize, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 16 – minutul 30) a primei reprize. După pauza de maxim 10 minute, Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 31 – minutul 45) din repriza a doua, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 46 – minutul 60) din repriza a doua. Momentul înlocuirii jucătorilor va fi anunțat de către arbitru la jumătatea fiecărei reprize, atunci cand jocul este oprit. În situația în care nu sunt trecuți 14 jucători în raportul de joc, meciul nu se va disputa și va fi câștigat de echipa adversă. În situația în care nu se respectă înlocuirile de jucători obligatorii de la jumătatea reprizelor (așa cum este prevăzut mai sus) echipa în culpă va pierde jocul prin forfait. (prezentul alineat se aplica numai seriilor care se disputa prin acumulare de puncte)

Eliminarea de pe terenul de joc: un jucator eliminat de pe terenul de joc nu poate reintra pe terenul de joc. Echipa al carui jucator a fost eliminat de pe terenul de joc va juca in inferioritate pentru 5 minute, urman a-si completa efectivul cu un alt jucator dupa expirarea celor 5 minute, cu excepția situației în care echipa în inferioritate primește gol, moment în care isi poate completa numarul de jucatori. Arbitrul este obligat sa retina carnetul jucatorului eliminat si sa il depuna, impreuna cu raportul sau, la AMFB. De asemenea, daca un oficial al unui club este eliminat, arbitrul este obligat sa mentioneze acest aspect in raportul sau.

Dispozitii care se aplica portarului: Mingile ieșite în afara terenului de joc în lovitura de la poarta sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, atât cu mâna cât și cu piciorul cu condiția ca mingea să nu depăsească jumătatea terenului urmare a acestei repuneri. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingii în joc de către portar în mod regulamentar.