REGULAMENTE AMFB 2021-2022

13 Decembrie 2021, la ora 11:42 / Publicat în Comunicate AJF de Robert Constantin / 2565 vizualizări

Campionatul Liga a 4-a

Editia 2021-2022 se va disputa in sistem campionat, intr-o serie cu 14 echipe, 26 etape, urmand ca, la final, primele patru clasate sa participe la un turneu play off, care va desemna castigatoarea. Cele patru echipe calificate in play off vor avea urmatorul punctaj:

• prima clasata, dupa cele 26 etape, va avea 3 puncte;
  • a doua clasata, dupa cele 26 etape, va avea 2 puncte;
  • a treia clasata, dupa cele 26 etape, va avea 1 punct;
  • a patra clasata, dupa cele 26 etape, va avea 0 puncte.

In cadrul play off-ului, se vor disputa jocuri in sistem fiecare cu fiecare.

Echipele participante sunt obligate sa respecte protocolul medical emis de Federatia Romana de Fotbal.

Toate echipele participante in campionatul Ligii a 4-a sunt obligate ca, pana la 27.08.2021, sa achite fondul de garantie pentru editia 2021-2022, in cuantum de 2500 lei, contravaloarea unei eventuale retrageri / excluderi si a unui barem de arbitraj si observare, in cuantum de 500 lei, precum  si penalitatile financiare neachitate din editiile anterioare.

Terenurile pe care se pot desfasura jocuri trebuie sa fie omologate pentru Liga a 4-a.

Din campionatul Ligii a 4-a vor retrograda echipele clasate pe locurile 14 si 13, urmand a evolua, din editia 2022-2023, in campionatul Ligii a 5-a.

Este permisa folosirea a doi jucatori extracomunitari in acelasi timp.

Sunt permise sapte inlocuiri de jucatori, efectuate in maxim trei opriri ale jocului.

In cazul in care arbitrul decide ca cele doua echipe au echipament asemanator, cea care va trebui sa il schimbe este echipa gazda.

Jocurile se vor disputa in zilele de vineri si sambata, la ora etapei, conform ROAF. In mod exceptional, daca sunt mai multe echipe care joaca sambata meciurile de acasa pe acelasi teren, pot fi programate si la alta ora.

Daca o echipa va fi exclusa din campionat sau se va retrage, va fi sanctionata cu 2000 lei.

Situatiile neprevazute in prezentul regulament se completeaza cu dispozitiile Legilor Jocului si ROAF.

Campionatul Liga a 5-a

Cluburile răspund de ordinea și securitatea participanților la competițiile organizate in calitate de echipa gazda.

Editia 2021-2022 a campionatului se va disputa sub forma a doua serii cu cate 12 echipe, tur-retur, in total 22 etape.
La finalul celor 22 etape, locul 1 din seria 1 va juca impotriva locului 2 din seria 2, tur-retur, locul 2 din seria 1 va juca impotriva locului 1 din seria 2, tur-retur, …, locul 10 din seria 1 va juca impotriva locului 9 din seria 2, tur-retur.

Apoi, pentru stabilirea clasamentului final, castigatoarele si, respectiv, invinsele din cele 12 jocuri anterior mentionate vor juca intre ele, tur-retur.

Din campionatul Ligii a 5-a vor promova in campionatul Ligii a 4-a, editia 2022-2023, primele doua echipe clasate.
Echipele pot efectua sapte inlocuiri de jucatori in maxim trei opriri ale jocului. Fiecare echipa poate inscrie 20 jucatori in raportul arbitrului.
Echipele participante pot folosi, in acelasi timp, maxim trei jucatori extracomunitari.
Echipele participante in campionatul Ligii a 5-a sunt obligate ca, inaintea primei etape, sa achite fondul de garantie pentru editia 2020-2021, in cuantum de 1500 lei, si penalitatile financiare din editiile anterioare.
Jocurile se vor disputa in zilele de duminica. In mod exceptional, echipele gazda pot solicita sa dispute jocurile si in zilele de luni, in nocturna.

Cupa Romaniei (faza municipala)

Echipele pot efectua sapte inlocuiri de jucatori, in maxim trei opriri ale jocului, pe toata durata competitiei. Fiecare echipa poate inscrie 20 jucatori in raportul arbitrului.

Echipele pot folosi trei jucatori extracomunitari, in acelasi timp, pana in faza optimilor de finala, inclusiv. Incepand cu faza sferturilor de finala echipele pot folosi doi jucatori extracomunitari, in acelasi timp, indiferent de nivelul echipei care participa in competitie.

Baremul de arbitraj si observare va fi achitat de fiecare echipa care participa la joc, astfel:

• pana in faza optimilor de finala, inclusiv, in cuantum de 150 lei;
  • incepand cu faza sferturilor de finala, in cuantum de 250 lei.

Terenul de joc si asistenta medicala vor fi asigurate de clubul gazda. Echipa gazda este cea cea de la Liga a 5-a sau, daca ambele sunt de la acelasi nivel competitional, cea mai slab clasata in editia de campionat 2020-2021.

Sanctiunile disciplinare vor fi contabilizate astfel:

• avertismentele (cartonasele galbene) vor avea evidenta separata fata de jocurile din campionat, urmand ca fiecare jucator care va acumula patru avertismente sa nu poata juca in meciul urmator;
  • eliminarile (cartonasele rosii) vor avea evidenta separata fata de jocurile din campionat, urmand ca fiecare jucator eliminat sa isi efectueze sanctiunea numai in jocurile din aceasta competitie.

Campionatul U19  (jucători născuți după 1 ianuarie 2003)

Operațiunile privind transferurile jucătorilor eligibili se pot efectua în perioadele anuale aprobate.

Durata unui joc: este de 90 de minute, împărțit în două reprize a câte 45 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute.

Inlocuirile de jucatori: pe parcursul jocului se pot efectua 7 înlocuiri de jucători de fiecare echipă, efectuate in maxim trei opriri ale jocului.

Cluburile care vor participa cu doua sau mai multe echipe trebuie sa prezinte arbitrului, inainte de inceperea jocului, tabelul cu jucatorii care au drept de joc numai la prima echipa.

Identificarea jucătorilor: se face pe baza carnetului de legitimare și a cărții de identitate sau a pașaportului. Aceste documente pot fi  în original sau copie.

Campionatul U17  (jucători născuți după 1 ianuarie 2006)

Campionatul categoriei U15 (jucători născuți după 1 ianuarie 2007)

Faza I: Turneu calificare faza nationala – Elita FRF, in desfasurare pana la data de 10 octombrie.

Faza a II-a (campionat municipal): perioada 16 octombrie 2021 – mai 2022.

Durata unui joc: 70 de minute, împărțit în două reprize a câte 35 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute. Pe parcursul jocului se pot efectua 7 înlocuiri de jucători de fiecare echipă, in maxim trei opriri ale jocului. Identificarea jucătorilor: se face pe baza carnetului de legitimare și a cărții de identitate sau a pașaportului. Aceste documente pot fi  în original sau copie.

Campionatul categoriei U14 (jucători născuți după 1 ianuarie 2008)
Cluburile care vor participa cu mai multe echipe trebuie sa prezinte arbitrului, inainte de inceperea jocului, tabelul cu jucatorii care au drept de joc numai la prima echipa.
Departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte va fi facuta conform criteriilor ROAF (rezultatul jocurilor directe, golaverajul jocurilor directe, numarul mai mare de goluri inscrise in meciurile directe, clasamentul fair play).
Durata unui joc: 70 de minute, împărțit în două reprize a câte 35 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute.
Pe parcursul jocului se pot efectua maxim 7 înlocuiri de jucători pentru fiecare echipă, in cel mult trei opriri ale jocului.
Identificarea jucătorilor: se face pe baza carnetului de legitimare și a certificatului de nastere sau a pașaportului. Aceste documente pot fi prezentate în original sau copie.

Campionatul categoriei U13 (jucători născuți după 1 ianuarie 2009)

Dimensiunile terenului de joc: lungime – 60-70 m; lățime – 45-50 m

Suprafata de pedeapsa: 10-12 m de la linia de poartă în interiorul terenului; 20-30 m linia paralelă cu linia de poartă

Dimensiunea porților: distanța între stâlpi 5 m; înălțimea porților 2 m

Mingea: numărul 4

Durata jocului: 60 minute

Numarul jucatorilor: 9, dintre care un portar.

Suprafața terenului de joc: terenul de joc trebuie să fie o suprafață de joc în totalitate artificială, omologat de AMFB

Aparătorile pentru tibie: obligatorii

Înlocuiri de jucători: pe raportul de arbitraj se pot trece 18 jucători. Acestea se pot efectua când mingea este în afara jocului. Un jucător care a fost schimbat poate reintra în teren înlocuind alt jucător. Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat.

Un jucator sanctionat cu cartonas rosu direct sau prin cumularea a doua avertismente (cartonase galbene), va fi eliminat de pe teren urmand a fi sanctionat de catre Comisia de Disciplina pentru abaterea comisa. Jucatorul eliminat poate fi inlocuit dupa o perioada de doua minute, timp in care echipa sa va juca avand un jucator mai putin, cu exceptia situatiei in care echipa sa primeste gol, moment in care isi poate completa numarul de jucatori. Arbitrul este obligat sa retina carnetele de legitimare al jucatorilor eliminati si sa le depuna, impreuna cu Raportul Arbitrului, la AMFB.

Dispozitii care se aplica portarului: Mingile ieșite în afara terenului de joc în lovitura de la poarta sau prinse de catre portar cu mana (in timpul jocului), vor fi repuse în joc de către portar numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingii în joc, in mod regulamentar, de către portarul advers.

Arbitrul: fiecare joc este condus de câte doi arbitri care au autoritate deplină în aplicarea legilor jocului. Deciziile arbitrilor cu privire la faptele legate de joc sunt definitive.

Lovitura de începere: Fiecare echipă se găsește în jumătatea proprie de teren. Oponenții echipei care încep jocul trebuie să se afle în terenul propriu la o distanță de cel puțin 5m de minge, până când aceasta este în joc. Un gol poate fi marcat direct in poarta adversa din lovitura de incepere.

Aruncarea de la margine: cu mâna conform Legilor Jocului, atunci când mingea depășește în întregime linia de margine.

Offside: un jucător se află în poziție afară din joc atunci când depășește linia care delimitează jumătatea terenului și este mai aproape de linia porții adverse decât mingea cât și de penultimul adversar.

Lovitura de pedeapsă: se execută dintr-un punct aflat la 9 m de la mijlocul porții și la distanță egală de stâlpii porții.

Lovitura libera (directa si indirecta): se execută din locul unde s-a comis abaterea. Adversarii trebuie să se afle la o distanță de minim 5 m față de minge.

Observatorul / Delegatul de joc: fiecare joc este supervizat de catre un observator sau delegat de joc trimis de catre AMFB.

Campionatul categoriei U11 (jucători născuți după 1 ianuarie 2011)
Dimensiunile terenului de joc: lungime – 60 m; lățime 40 m
Suprafata de pedeapsa: 10 m de la linia de poartă în interiorul terenului; 20 m linia paralelă cu linia de poartă
Durata jocului: 50 minute
Numarul jucatorilor: 7, dintre care un portar.

Înlocuiri de jucători: pe raportul de arbitraj se pot inscrie 14 jucători. Acestea se pot efectua când mingea este în afara jocului. Un jucător care a fost schimbat poate reintra în teren înlocuind alt jucător. Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat.
Offside: un jucător se află în poziție afară din joc atunci când depășește linia paralela a suprafetei de pedeapsa aflata la 10m de linia portii sau pe cea intrerupta, trasata paralel cu linia de poarta intre colturile suprafetelor de pedeapsa si liniile de margine, și este mai aproape de linia porții adverse decât mingea cât și de penultimul adversar. (regula offside-ului aplicabila numai in suprafata de pedeapsa)
Lovitura libera (directa si indirecta): se execută din locul unde s-a comis abaterea. Adversarii trebuie să se afle la o distanță de minimum 5 m față de minge.
Departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte va fi facuta conform criteriilor ROAF

Campionatul categoriei U9 (jucători născuți după 1 ianuarie 2013)
Dimensiunile terenului de joc: lungime – 40 m; lățime 20 m
Suprafata de pedeapsa: 6 m de la linia de poartă în interiorul terenului; 15 m linia paralelă cu linia de poartă sau suprafata de pedeapsa a unui teren de handbal
Dimensiunea porților: distanța între stâlpi 3 m; înălțimea porților 2 m
Durata jocului: 40 minute
Numar jucatori: 5, dintre care un portar.

Suprafața terenului de joc: terenul de joc trebuie să fie o suprafață de joc în totalitate artificială omologata de AMFB
Arbitrul: fiecare joc este condus de un arbitru care are autoritate deplină în aplicarea legilor jocului. Deciziile arbitrului cu privire la faptele legate de joc sunt definitive.
Pentru a se incuraja jocul combinativ, se vor aplica urmatoarele reguli:
• Nu se poate inscrie gol direct din lovitura de incepere;
• Nu se poate inscrie gol direct din propria jumatate de teren;
• Nu se poate pasa sau centra din propria jumatate de teren direct in suprafata de pedeapsa adversa.
Abaterea de la cele trei reguli mentionate mai sus se va sanctiona cu o lovitura libera indirecta, acordata echipei aflata in aparare, care se va executa din orice punct al suprafetei de pedeapsa.
Repunerea de la margine: cu piciorul, din exteriorul terenului de joc, atunci când mingea depășește în întregime linia de margine. Jucatorii adversi trebuie sa se afle la minim trei metri de executant pana cand acesta repune mingea in joc. Ca urmare a repunerii, mingea nu poate fi trimisa direct in suprafata de pedeapsa adversa. Abaterea de la aceasta regula se va sanctiona cu o lovitura libera indirecta, acordata echipei aflata in aparare, care se va executa din orice punct al suprafetei de pedeapsa.
Offside: nu se aplica.