Campionatul Judetean de Fotbal in Sala 2020

13 Ianuarie 2020, la ora 13:27 / Publicat în Comunicate AJF de Stan Prodan / 269 vizualizări

AJF Teleorman organizeaza Campionatrul judetean de fotbal in sala 2020. Taxa de inscriere 50 lei. Echipele interesate pot depune cerere de inscriere la sediul AJF incepand cu data de 13 ianuarie 2020.

CAMPIONATUL JUDETEAN DE FOTBAL IN SALA  -  Editia a XVIII-a -  2020

SCOPUL

Desemnarea campioanei judetene care va primi dreptul de participare in Campionatul National Liga a II a - Futsal

REGULAMENTUL COMPETITIEI

-    Participa numai structuri sportive constituite conform legii 69/2000 (asociatii  si/sau cluburi sportive) afiliate la A.J.F. Teleorman;

-    Pot fi legitimati numai jucatori care evolueaza pana la nivelul Ligii 4 in campionat judetean;

-      Mingea de joc va fi speciala de Futsal si va fi pusa la dispozitie de catre AJF;

-      Se joaca pe baza de legitimatii emise de catre  AJF,cu viza anuala si viza medicala ;

-      O echipa poate inscrie in raportul de arbitraj 15 jucatori. In teren vor fi folositi 5 jucatori dintre care unul portar; inlocuirile se fac aferent jocului de handbal;

-      Echipele vor purta obligatoriu echipamente conform ROAF – diferite si complete ( tricou,sort,jambieri) ; prima echipa inscrisa in raportul de arbitraj va fi considerata gazda si va purta echipamentul traditional, urmind ca in caz ca echipamentele se aseamana, cea de-a doua echipa inscrisa in raport sa schimbe tricourile;

-      Jocurile vor fi arbitrate de 2 arbitrii care vor fi ajutati de un arbitru cronometror (de masa);

-      O partida se compune din doua reprize a 20 min. cu o pauza de 5 min. Durata unei reprize poate fi prelungita numai pentru executarea unei lovituri de pedeapsa;

-      Reluarea jocului cu lovitura de la poarta se face numai de catre portar, cu mina. Mingea atinsa sau jucata de catre portar care iese in afara terenului de joc peste linia de poarta, va fi reluata cu lovitura de colt in favoarea echipei adverse;

-      Cumulul de greseli. Toate loviturile libere directe sunt greseli care se cumuleaza. Primele cinci greseli cumulate de fiecare echipa/repriza vor fi inregistrate in raportul de joc. A sasea si urmatoarele greseli vor fi sanctionate cu lovituri de penalitate de la 10 m. In cazul in care abaterea a fost comisa intr-o pozitie favorabila distantei de 10 m, jucatorul poate opta pentru aceasta. Nici o lovitura de penalitate nu se va executa la mai putin de 6 m;

-      Eliminarea unui jucator atrage o penalizare de doua minute.In cazul in care echipa aflata in inferioritate numerica primeste gol,un jucator de rezerva poate intra imediat in joc. Daca o echipa are doi jucatori eliminati si primeste gol ea isi poate completa efectivul numai cu un singur jucator. Un jucator eliminat nu mai poate lua parte la joc;

-      Repunerea de la margine se va face cu piciorul in timp de 4 secunde  din momentul in care jucatorul intra in posesia mingii ;mingea trebuie sa fie asezata  pe linia de margine

-      La executarea unei lovituri libere sau a repunerii de la margine jucatorul (jucatorii) echipei adverse trebuie sa stea la o distanta de 5 m;

-      Daca mingea atinge plafonul salii se va acorda o lovitura de la margine in favoarea echipei adverse din punctul cel mai apropiat de locul  unde s-a comis abaterea ;

-      Echipele pot beneficia de un time – out (timp de odihna) pe repriza, cu conditia ca echipa respectiva sa fie in posesia mingii.

Criterii de departajare:

Daca dupa disputarea jocurilor, doua sau mai multe echipe, se afla la egalitate de puncte, se vor aplica in ordine, prin eliminare, urmatoarele criterii :

-      Cel mai mare numar de puncte in intilnirile directe ;

-      Diferenta de goluri in intilnirile directe ;

-      Cel mai mare numar de goluri marcate in intilnirile cu echipele aflate la egalitate de puncte ;

-      Golaverajul mai bun in intilnirile cu echipele aflate la egalitate de puncte ;

-      Golaverajul general mai bun ;

-      Echipa cu media celor 15 jucatori mai mica fata de celelalte echipe cu care se afla la egalitate de punctre.

·        Fiecare echipa va achita baremurile de arbitraj, asistenta medicala si contravaloarea chiriei salii de joc,astfel :  chirie sala(urmeaza a fi stabilita)  /Joc / echipa ;

Barem – 15 lei/arbitru/joc ; Asistenta medicala – 10 lei/joc

·       Baremurile de arbitraj si asistenta medicala sunt in sume nete si vor fi achitate obligatoriu inaintea jocului, pe baza de chitante emise de AJF ; in caz

contrar jocul nu se va disputa iar echipa in cauza va pierde jocul cu 3-0.