REGULAMENT CAMPIONATE de JUNIORI

12 Septembrie 2016, la ora 12:06 / Publicat în Comunicate AJF de Daniel Demetrescu / 740 vizualizări

GHEORGHE ENE:

Au drept de joc în Trofeul ”Gheorghe Ene” ”ediția 2016 - 2017 jucătorii născuți în anul 2008 și mai tineri.

Un joc se dispută între două echipe compuse fiecare din cel mult 6 jucători, dintre care unul este portar. Durata unui joc este de 40 de minute (fără prelungiri), împărțit în două reprize egale a câte 20 de minute, cu o pauză care nu va depăși 10 minute. Pe parcursul competiției se vor folosi mingi numărul 4. Aparătorile sunt obligatorii.

Înlocuirile de jucători se pot efectua pe tot parcursul jocului în număr nelimitat numai pe la centrul terenului.

Portarul: Mingiile ieșite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingi în joc de către portar în mod regulamentar (cu mâna). În cazul în care, mingea fiind în joc, portarul o degajează cu piciorul (nu este permisă degajarea din drob), arbitrul va acorda o LLI echipei adverse, care se va executa de pe linia suprafeței de pedeapsă, din punctul cel mai apropiat de unde a degajat minegea cu piciorul.

În cazul în care mingea, fiind în joc, loveşte tavanul sălii, jocul va fi oprit şi se va relua cu o lovitură indirectă de pe linia de margine, dintr-un punct paralel cu locul unde mingea a lovit tavanul sălii.

Distanța de executare a loviturilor libere sau a aruncărilor de la margine este de 3 metri.

PENTRU A ÎNCURAJA JOCUL COMBINATIV SE VOR APLICA URMĂTORELE REGULI: Nu se poate marca gol direct din lovitură de începere a jocului. Nu se poate marca gol direct din propria jumătate de teren.

Dacă mingea depăşeşte linia de margine, mingea va fi repusă în joc cu piciorul de pe linia de margine din locul din care a părăsit terenul de joc. În urma executării acestor lovituri mingea nu va putea fi transmisă în interiorul suprafeței de pedeapsă adverse. Transmiterea mingii în interiorul suprafeței de pedeapsă se sancționează cu lovitură liberă indirectă de către echipa adversă ce va fi executată de pe semicercul care limitează suprafața de pedeapsă.

ECHIPELE PARTICIPANTE:

C.S. HIDRO 1 RM. VÂLCEA  - ANTR. ALIN SAVU (CONFIRMAT)

C.S.M. 1 RM. VÂLCEA - ANTR. PUFU ALIN (CONFIRMAT)

C.S.M. 2 RM. VÂLCEA - ANTR. BĂRBUȚ DAN (CONFIRMAT)

F.C. TELEȘPAN 97 RM. VÂLCEA - ANTR. NIȚULESCU ION (CONFIRMAT)

A.S. JUNIORUL RM. VÂLCEA - ANTR. DUICĂ MIHAIL (CONFIRMAT)

A.C.S. SARMIGETICA RM. VÂLCEA - ANTR. GLĂVAN ADRIAN (CONFIRMAT)

A.S. F.C. ATLETICO RM. VÂLCEA - ANTR. ANGHELESCU MARIUS (CONFIRMAT)

C.S. HIDRO 2 RM. VÂLCEA - ANTR. SAVU ADRIAN (CONFIRMAT)

ISPORT RM. VÂLCEA - ANTR. MIHALACHE BOGDAN (CONFIRMAT)

ATENȚIE! URMĂTOARELE ECHIPE TREBUIE SĂ PREZINTE TABELE: C.S.M.1 RM. VÂLCEA, C.S.M. 2 RM. VÂLCEA, C.S. HIDRO 1 RM. VÂLCEA, C.S. HIDRO 2 RM. VÂLCEA

TOATE ECHIPELE PARTICIPANTE PUNCTEAZĂ ÎN CLASAMENT.

LA FIECARE JOC, FIECARE ECHIPĂ ACHITĂ SUMA DE 20 LEI, REPREZENTÂND: 10 LEI BAREM ARBITRAJ ȘI 10 LEI ASISTANȚA MEDICALĂ.

GHEORGHE OLA:

Au drept de joc în Trofeul ”Gheorghe Ola” ”ediția 2016 - 2017 jucătorii născuți în anul 2007 și mai tineri.

Un joc se dispută între două echipe compuse fiecare din cel mult 7 jucători, dintre care unul este portar.  Durata unui joc este de 50 de minute (fără prelungiri, timp efectiv de joc), împărțit în două reprize egale a câte 25 de minute, cu o pauză care nu va depăși 10 minute.

Schimbările se pot efectua când mingea este în afara jocului. Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat.

Pe parcursul competiției se vor folosi mingi numărul 4. Aparătorile sunt obligatorii. Înlocuirile de jucători se pot efectua pe tot parcursul jocului în număr nelimitat numai pe la centrul terenului.

Portarul: Mingiile ieșite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingi în joc de către portar în mod regulamentar (cu mâna). În cazul în care mingea, fiind în joc, loveşte tavanul sălii, jocul va fi oprit şi se va relua cu o lovitură indirectă de pe linia de margine, dintr-un punct paralel cu locul unde mingea a lovit tavanul sălii.

ECHIPELE PARTICIPANTE

C.S. HIDRO RM. VÂLCEA  - ANTR. URSU COSMIN (CONFIRMAT)

C.S.M. RUSIDAVA DRĂGĂȘANI  - ANTR. DODOI OVIDIU (CONFIRMAT)

A.C.S. SARMIGETICA RM. VÂLCEA  - ANTR. GLĂVAN ADRIAN (CONFIRMAT)

A.T.C.S. LYKAIOS RM. VÂLCEA  - ANTR. MATEI BOGDAN (CONFIRMAT)

C.S.M. 2 RM. VÂLCEA  - ANTR. CREANGĂ OVIDIU (CONFIRMAT)

F.C. TELEȘPAN 97 RM. VÂLCEA - ANTR. CATARGIU ION (CONFIRMAT)

A.S. BĂRBĂTEȘTI - ANTR. CIOBANU MIHAI (CONFIRMAT)

ATENȚIE! URMĂTOARELE ECHIPE TREBUIE SĂ PREZINTE TABELE: C.S.M.1 RM. VÂLCEA, C.S.M. 2 RM. VÂLCEA

JUNIORI U11:

Au drept de joc în ”Campionatul de Juniori U11” ediția 2016 - 2017 jucătorii născuți în anul 2006 și mai tineri.

Un joc se dispută între două echipe compuse fiecare din cel mult 7 jucători, dintre care unul este portar. Durata unui joc este de 50 de minute (fără prelungiri), împărțit în două reprize egale a câte 25 de minute, cu o pauză care nu va depăși 10 minute.

Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat. Schimbările se pot efectua numai când mingea este în afara jocului.

DIMENSIUNILE TERENULUI ȘI A PORȚILOR DE FOTBAL, MINGEA : Lungime - 60 m; lățime 40 m; Careul - 10 m de la linia de poartă înspre interiorul terenului; 20 m linia paralelă cu linia de poartă; Dimensiunea porților - distanța între stâlpi 5 m; înălțimea porților 2m; Mingea de joc: jocurile se vor disputa cu minge nr. 4.

Lovitura de pedeapsă se execută dintr-un punct aflat la 9 m de la mijlocul porții și la distanță egală de stâlpii porții. Lovitura de colț se execută dintr-un punct marcat printr-un sfert de cerc în fiecare colț al suprafeței de joc.

Offside - Un jucător se află în poziție afară din joc atunci când depășește linia careului aflată la 9 m de linia porții sau linia întreruptă dintre colțurile careului și benzile laterale ale terenului și este mai aproape de linia porții adverse decât mingea cât și de penultimul adversar. Lovitura liberă directă si indirecta se execută din locul unde s-a comis greseala. Adversarii trebuie să se afle la o distanță de minimum 5 m față de minge. Portarul: Mingiile ieșite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingi în joc de către portar în mod regulamentar (cu mâna).

C.S. TINERETUL LALOȘU - ANTR. CIOBANU CORNEL (CONFIRMAT)

C.S. ȘIRINEASA - ANTR. LAZĂR CRISTIAN (CONFIRMAT)

C.S.M. RM. VÂLCEA - ANTR. PUFU MARIUS (CONFIRMAT)

A.C.S. SARMIGETICA RM. VÂLCEA - ANTR. RĂDOI DORIN (CONFIRMAT)

C.N. GIB MIHĂESCU DRĂGĂȘANI - ANTR. LUPU ADRIAN (CONFIRMAT)

ECHIPA ORGANIZATOARE ACHITĂ SUMA DE 20 LEI, BAREM ARBITRAJ.

JUNIORI U13:

Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat. Un jucător care a fost schimbat poate reintra în teren înlocuind alt jucător. Schimbările se pot efectua numai când mingea este în afara jocului.

Arbitrul - Fiecare joc este condus de câte doi arbitri (principal, rezerva) care au autoritate deplină în aplicarea legilor jocului.Un gol poate fi marcat direct după fluierul de începere. Mingea se repune în joc cu mâna conform Legilor Jocului, atunci cînd depășește în totalitate linia de margine pe sol sau în aer. Offside - Un jucător se află în poziție de offside dacă se află în jumatatea adversă și este mai aproape de linia porţii adverse, în acelaşi timp, decât mingea şi de penultimul adversar. Lovitura liberă directă si indirecta se execută din locul unde s-a comis greseala. Adversarii trebuie să se afle la o distanță de minimum 5 m față de minge. Portarul: Mingiile ieșite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, numai cu mâna. Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul oprește jocul și dictează repunerea mingi în joc de către portar în mod regulamentar (cu mâna).

ECHIPE PARTICIPANTE:

C.S. HIDRO 1 RM. VÂLCEA  - ANTR. MIHALACHE BOGDAN (CONFIRMAT)

C.S. HIDRO 2 RM. VÂLCEA - ANTR. ZGUROIU DAN (CONFIRMAT)

F.C. BĂBENI - ANTR. DEACONESCU MARIAN (CONFIRMAT)

C.S. ȘIRINEASA  - ANTR. LAZĂR CRISTIAN (CONFIRMAT)

C.S.M. 1 RM. VÂLCEA - ANTR. PUFU MARIUS (CONFIRMAT)

A.S. LUCEAFĂRUL CĂLIMĂNEȘTI - ANTR. GHEORGHE VENUS (CONFIRMAT)

F.C. TELEȘPAN 97 RM. VÂLCEA - ANTR. RĂCĂREANU ȘTEFAN

C.S.M. RUSIDAVA DRĂGĂȘANI - ANTR. DODOI OVIDIU (CONFIRMAT)

C.N. GIB MIHĂESCU DRĂGĂȘANI - ANTR. MÎȚOC OCTAVIAN (CONFIRMAT)

A.S. STEJARUL VLĂDEȘTI 209 - ANTR. NEAGOE ANDREI (CONFIRMAT)

C.S.M. 3 RM. VÂLCEA - ANTR. CREANGĂ OVIDIU (CONFIRMAT)

ATENȚIE! URMĂTOARELE ECHIPE TREBUIE SĂ PREZINTE TABELE: C.S.M.1 RM. VÂLCEA, C.S.M. 2 RM. VÂLCEA, C.S.M. 3 RM. VÂLCEA, C.S. HIDRO 1 RM. VÂLCEA, C.S. HIDRO 2 RM. VÂLCEA

ECHIPA ORGANIZATOARE VA ACHITA 40 LEI BAREM ARBITRAJ.

JUNIORI U15:

Au drept de joc în ”Campionatul Național U15”, ediția 2016 - 2017 jucătorii născuți în anul 2002 și mai tineri.

Un joc se dispută între două echipe compuse fiecare din cel mult 11 jucători, dintre care unul este portar. Durata unui joc este de 70 de minute, împărțit în două reprize egale a câte 35 de minute, cu o pauză care nu va depăși 15 minute. Pe parcursul jocului se pot efectua 5 schimbări de jucători de către fiecare echipă.

A.S. NEMOIU - ANTR. CATANĂ ADRIAN (CONFIRMAT)

C.S. HIDRO 1 RM. VÂLCEA - ANTR. POPESCU EMIL (CONFIRMAT)