REGULAMENTELE COMPETȚIIILOR DE JUNIORI!

14 Septembrie 2018, la ora 10:08 / Publicat în Comunicate AJF de Daniel Demetrescu / 1036 vizualizări

REGULAMENT U15

COMPETENŢE DE ORGANIZARE

-AJF Vâlcea Organizează faza judeţeană a competiţiei.

-FRF organizează prin Departamentul Competiţii fazele/etapele regionale, sferturilor, semifinale şi finaleale competiţiei.

AJF Vâlcea nu poate fi făcută răspunzătoare de nici o accidentare suportată de un jucător, oficial sau suporter, de nici o pagubă suferită de către o persoană fizică, un club sau asociaţie sportivă.

Se califică în etapele superioare ale competiţiei (faza  a  2-a), organizate de FRF,primele echipe clasate  din faza judeţeană (în  funcţie  de  numărul  de  echipe,  cu  CIS-uri  diferite,înscrise  la  acest  nivel  de vârstăîn fiecare judeţ) astfel:

-Judeţele care au între 2 şi 8echipeparticipante trimit la faza a 2-a o (1) echipă

-Judeţele care au între 9 şi 12echipeparticipante trimit la faza a 2-a două (2) echipe

DREPTUL DE JOC, NUMĂRUL JUCĂTORILOR, DURATA JOCULUI, AVERTISMENTE

Au drept de joc în competiţia Liga Elitelor U15, ediţia 2018-2019 jucătorii născuţi în anul 2004 şi mai tineri.

Un joc se dispută între două echipe compuse fiecare din cel mult 11 jucători, dintre care unul este portar.

Durata unui joc este de 70 de minute, împărţită în două reprize egale a câte 35 de minute, cu o pauză care nu va depăşi 15 minute.

Pe toată durata jocului se pot efectua cel mult 7 înlocuiri de jucători (de fiecare echipă), cu menţiunea că, în partea a doua a jocului (repriza a doua), fiecare echipă poate efectua înlocuirile de jucători în maxim trei opriri ale jocului.

ELIMINARE TEMPORARA

Eliminarea   temporară este   introdusă în   cadrul   acestei   competiţii   pentru   a încuraja comportamentul  sportiv  al  jucătorilor şi  antrenorilor.  Eliminarea  temporară ţine  locul  unui  cartonaş galben,iar arbitrul  poate  elimina  temporar  un  jucător  pentru  7  minute  dacă jucătorul  comite  una dintre următoarele abateri:

•Simuleaza (în orice loc de pe terenul de joc)

•Protesteaza prin vorbe sau gesturi la deciziile arbitrilor

•Scoate tricoul după marcarea unui gol. De asemenea,în situaţia în care un membru al staff-ului unei echipe, de pe banca de rezerve, protestează prin  vorbe  sau gesturi  la  deciziile  arbitrilor,echipa în  cauză poate  fi  sancţionată cu eliminarea unui jucător din teren pe o perioda de 7 minute (jucătorul care va părăsi terenul de joc va fi ales şi comunicat arbitrului de către antrenor).

PROCEDURA ELIMINĂRII TEMPORARE:

•Un jucător, care comite o abatere sancţionabilă cu eliminare temporară (vezi paragraful anterior), va  fi  ELIMINAT  TEMPORAR,  PENTRU  O  PERIOADA  DE  7  MINUTE,  arbitrul  ridicând  ambele mâini în faţa jucătorului. NU VA FI ARĂTAT NICIUN CARTONAŞ.

•Cel de-al patrulea oficial va îndeplini funcţia de cronometror (în situaţia în care nu este al patrulea oficial aceasta funcţie va fi preluată, fie de arbitru, fie de asistentul din faţa băncilor de rezerve).

•Cronometrarea timpului de 7 minute începe după ce jucătorul în cauză părăseşte terenul de joc şi jocul este reluat.

•Din acel moment, jucătorul eliminat temporar poate reveni pe banca de rezerve saupoate merge în zona rezervată încălzirii jucătorilor. Acesta trebuie să poarte o vestă de culoare diferită faţă de echipamentul jucătorilor din teren şi a vestelor purtate de jucătoriide rezervă.

•În  cazul în  care  jucătorul în  cauză este  portar,  acesta  trebuie  să fie înlocuit şi  se  va  respecta procedura ca şi în cazul unui jucător.

•În timpul celor 7 minute, jucătorul eliminat temporar nu poate fi înlocuit (cu excepţia portarului)

•Un  jucător  care  primeşte  2  eliminări  temporare în  decursul  aceluiaşi  joc,  nu  va  mai  putea  să participe la jocul respectiv, însă va putea fi inlocuit de un jucător de rezervă,  doar după expirarea celor 7 minute.

•Un jucător care are un cartonaş galben şi primeşte o eliminare temporară NU VA FI ELIMNAT.

•Un  jucător  care  a  primit o  eliminare  temporară şi  apoi  primeşte  un  cartonaş galben,  NU  VA  FI ELIMINAT.

REGULAMENT U13

Au drept de joc în competiţia U13, ediţia 2018-2019 jucătorii născuţi în anul 2006 şi mai tineri şi maxim 3 jucătoare (fete) născute în anul 2004 şi mai tinere.

Durata unui joc este de 60 de minute, împărţităîn două reprize egale a câte 30 de minute, cu o pauzăcare nu va depăşi 10 minute.

Un jucător care a primit două avertismente pe parcursul aceluiaşi joc va fi eliminat din teren pierzându-şi dreptul de a juca doarîn acea partidă.

Un jucător care a primit cartonaş roşu (prin cumul de avertismente sau cartonaş roşu direct) va fi eliminat de pe teren şi nu va mai putea fi folosit în jocul respectiv. Jucătorul eliminat poate fi înlocuit după o perioadă de 2 minute, timp în care echipa acestuia va juca cu un jucător mai puţin, cu excepţia situaţiei în care echipa în inferioritate primeşte gol, moment în care îşi poate completa numărul de jucători.

DIMENSIUNILE TERENULUI ŞI A PORŢILOR DE FOTBAL, MINGEA

Lungime-70 m; lăţime 50 m;

Careul -12m de la linia de poartă îninteriorul terenului; 30m linia paralelă cu linia de poartă;

Dimensiunea porţilor -distanţa între stâlpi 5 m; înălţimea porţilor 2m;

Minge -numărul 4.

Pe parcursul competiţiei se vor folosi mingi numărul 4.

Aparătorile sunt obligatorii.

Înlocuiri de jucători - Pe raportul de arbitraj se pot trece 14 jucători, 9 titulari şi maxim 5(cinci) jucători de rezervă. Schimbările se pot efectua când mingea este în afara jocului. Un jucător care a fost schimbat poate reintra în teren înlocuind alt jucător. Numărul schimbărilor într-un joc este nelimitat.

Dacă în timpul efectuării unei schimbări jucătorul de rezervă intră în teren înainte ca jucătorul înlocuit să părăsească complet terenul:

a) Jocul este oprit;

b) Jocul se reia printr-o lovitură liberă indirectă executată de echipa adversă din locul unde s-a aflat mingea în momentul întreruperii jocului. Dacă mingea se află în interiorul suprafeţei de pedeapsă, lovitura liberă indirectă se execută de pe linia suprafeţei de pedeapsă în locul cel mai apropiat unde s-a aflat mingea în momentul întreruperii.

Portarul:

Mingiile ieşite în afara terenului de joc în out de poartă sau prinse de portar cu mâna (în timpul jocului), vor fi repuse în joc, de către portar, atât cu mâna cât şi cu piciorul cu condiţia ca mingea să nu depăşească jumătatea terenului urmare a acestei repuneri.

Dacă portarul nu respectă această regulă arbitrul opreşte jocul şi dictează repunerea mingii în joc de către portar în mod regulamentar.

Aruncarea de la margine, se execută cu mâna conform Legilor Jocului, atunci când mingea depăşeşte în întregime linia de margine, pe sol sau în aer.

Offside - Un jucător se află în poziţie afară din joc atunci când depăşeşte linia care delimitează jumătatea terenului şi este mai aproape de linia porţii adverse decât mingea cât şi de penultimul adversar.

Lovitura de pedeapsă se execută dintr-un punct aflat la 9m de la mijlocul porţii şi la distanţă egală de stâlpii porţii.

Lovitura liberă directă si indirectă se execută din locul unde s-a comis greşeala. Adversarii trebuie să se afle la o distanţă de minimum 5 m faţă de minge.

REGULAMENT U11

-FRF organizează prin Departamentul Competiţii fazele/etapele regionale, sferturilor, semifinale şi finale ale competiţiei.

Se califică în etapele superioare ale competiţiei,organizate de FRF, echipele campioane de judeţ (câte una pentru fiecare judeţ) şi echipele clasate pe locul al doilea din campionatele judeţene unde la acest nivel de vârstă sunt înscrise minim 14 echipe (cu CIS –uri diferite).

Durata unui joc este de 60 de minute, împărţităîn două reprize egale a câte 30 de minute, cu o pauză care nu va depăşi 10 minute.

Un jucător care a primit două avertismente pe parcursul aceluiaşi joc va fi eliminat din teren pierzându-şi dreptul de a juca doa rîn acea partidă.

Lungime 60 m; lăţime 40 m;

Dimensiunea porţilor - distanţa între stâlpi 5 m; înălţimea porţilor 2m;

Minge - numărul 4.

Înlocuiri de jucători-Pe raportul de arbitraj se trec obligatoriu 14 jucători care vor fi împărţiţi în 2 grupe a câte 7 jucători (6 jucători + 1 portar).

Echipele pot trece pe raportul de arbitraj 16 jucători, cei 2 jucători care rezultă din diferenţa faţă de numărul minim obligatoriu din raport, vor fi împărţiţi câte unul la fiecare grup de jucători şi vor putea fi folosiţi doar la acel grup în orice moment în care grupul respectiv este în joc.

Fiecare jucător al lotului trebuie să aibă număr egal de minute jucate după cum urmează:

Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 1 –minutul 15) a primei reprize, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 16–minutul 30) a primei reprize. După pauza de maxim 10minute, Grupul 1 de jucători va juca în prima jumătate (minutul 31–minutul 45) din repriza a doua, grupul 2 va juca a doua jumătate (minutul 46–minutul 60) din repriza a doua. Momentul înlocuirii jucătorilor va fi anunţat de către arbitrul conducător de joc la jumătatea fiecărei reprize.

În situaţia în care nu se respectă înlocuirile de jucători obligatorii de la jumătatea reprizelor (aşa cum este prevăzut mai sus) echipa în culpă va pierde jocul prin forfait.

Numărul înlocuirilor într-un joc este nelimitat. Un jucător care a fost înlocuit poate reintra în teren înlocuind alt jucător. Înlocuirile se pot efectua numai când mingea este în afara jocului.

Portarul:

Offside - Un jucător se află în poziţie afară din joc atunci când depăşeşte linia careului aflată la 10m de linia porţii sau linia întreruptă dintre colţurile careului şi benzile laterale ale terenului şi este mai aproape de linia porţii adverse decât mingea cât şi de penultimul adversar.