Cupa AJF Harghita 2012

14 Februarie 2012, la ora 00:00 / Publicat în Comunicate AJF de Deszo Hompoth / 89 vizualizări

CUPA AJF HARGHITA 2012
Fotbal în sală

1. Data: 19.02.2012
  2. Loc de desfăşurare: Sala Sporturilor din Miercurea Ciuc
  3. Organizatorul competiţiei: Asociaţia Judeţeană de Fotbal Harghita
  4. Scopul: pregătirea echipelor din Liga 4 şi Campionatul Naţional de Juniori A pentru returul campionatului 2011/2012
  1. Regulament:
-          Se joacă 5 + 1, cu minge de futsal, o singură repriză de 25 minute.
-          La începutul competiţiei fiecare echipă completează un tabel cu max. 18 jucători legitimaţi sau în curs de legitimare (având acordul de transfer) la echipa respectivă, din care 12 pot fi folosiţi la fiecare joc.
-          Jucătorii trebuie să aibă asupra lor carnetul de legitimare vizat pe 2011 sau 2012 şi cu viza medicală valabilă (ştampilă aplicată în ultimele 6 luni).
-          Clasamentul în grupe se stabileşte pe baza criteriilor FRF.
-          După faza de grupă în caz de egalitate departajarea se face prin lovituri din punctul de pedeapsă (7 m.). Vor fi desemnaţi câte 5 jucători şi numai aceştia vor executa loviturile de departajare.
-          Autul se bate cu piciorul de pe linia de margine sau în afara liniei.
-          Distanţa zidului: 5m.
-          Deposedarea prin alunecare asupra adversarului se sancţionază cu lovitură liberă indirectă.
-          Lovitura de poartă se execută de către portar cu mâna.
-          Lovitura de poartă, lovitura de colţ, lovitura de la margine trebuie efectuată în 4 secunde, altfel echipa adversă va beneficia de o lovitură liberă indirectă de pe locul unde s-a comis greşeala.
-          Pentru cartonaş galben jucătorul vinovat va fi eliminate 2 minute.
-          Pentru cartonaş roşu jucătorul vinovat va fi eliminat 5 minute. După 5 minute poate să intre în teren numai un alt jucător. Jucătorul în cauză va fi suspendat min. 1 etapă.
-          Nu se admit întârzieri. Ehipa care nu se prezintă la ora programată pierde jocul cu 0 – 3.
-          Pentru celelalte cazuri sunt valabile Legile jocului de fotbal.
-      Echipele au drept de joc numai după achitarea taxei de participare.