Comisia de futsal - Futsal bizottsag

15 Ianuarie 2015, la ora 08:36 / Publicat în Comunicate AJF de Zoltan Tamas / 105 vizualizări

Spicuiri din regulament:

Se organizeaza pe 4 serii. Castigatoarele seriilor vor participa la un turneu final.

Taxa de participare si vizele anuale se efectueaza la AJF conform comunicatelor anterioare. Indemnizatia de orbitru, observator si medic este de 47 lei brut sau 32,50 lei net/echipa/joc.

Legea Jocului de FUTSAL este postat pe situl FRF in continuare sunt extrase cele mai importante articole:

1. Daca pe terenul de joc se afla cinci jucatori contra patru si echipa cu numar mai mare de jucatori inscrie un gol, echipa cu patru jucatori poate sa-si completeze efectivul cu al cincilea jucator.

2. Echipele au dreptul la un time-out de un minut in fiecare repriza, cand jocul este oprit si echipa respective se afla in posesia mingii.

3. Dintr-o lovitura de incepere nu se poate inscrie direct un gol.

4. Greselile savarsite de o echipa sunt acumulate in timpul unei reprise. La al saselea greseala se executa lovitura de la 10 metri, in continuare se executa aceasta lovitura la fiecare greseala pana la finalul reprizei.

5. La orice lovitura libera sau repunere de la margine cu piciorul, jucatorul echipei adverse trebuie sa fie la o distanta de cel putin  5 m.

6. Executarea loviturii se efectueaza in decurs de  4 sec. din momentul in care este pregatit sa o faca.

7. Degajarea de la poarta este efectuata de portarul echipei cu mana, in decurs de patru sec.

8. Dintr-o degajare de la poarta nu se poate inscrie un gol direct.

9. Un portar nu poate atinge mingea in propria jumatate de teren in urmatoarele situatii:

- daca el este in posesia mingi in propria jumatate de teren mai mult de 4 sec. indiferent  daca o face cu mana sau cu piciorul.

-          daca dupa ce a jucat mingea, el o atinge din nou in propria jumatate de teren dupa ce a fost jucata in mod intentionat de un coechipier, fara ca un adversar sa o joace sau sa o atinga.

10. Repunerea de la margine se efectueaza cu mingea oprita de pe linia de margine a terenului, sau la maximum 25 cm. in afara liniei.

11. Un meci nu poate continua daca oricare dintre echipe are mai putin de trei jucatori.